Blog

Simultane Tercüme Nedir?

Simultane Tercüme Nedir?

Simultane Tercüme Nedir?

Simultane” kelimesi İngilizce “Simultaneous” kelimesinden türemiş bir kelimedir. Bu kelimenin anlamının Türkçe karşılığı “Aynı anda, aynı zamanda, müşterek iş.” şeklindedir. “Simultane çeviri” ise bir konuşmacı hala kaynak dilde konuşurken yorumlayıcının konuşmacının sözlerini hedef dile en kısa sürede çevirdiği bir çeviri biçimidir.

Simultane çeviri olayında simultane tercümanlar ses geçirmez kabinlerinde otururlar. Tercümanların kulaklıklarına kaynak dilde konuşan konuşmacının sözleri gelir. Tercümanlar da konuşmacının kaynak dilde söyledikleri sözleri gerçek zamanlı olarak yorumlayıp önlerinde bulunan mikrofonlara doğru net ve anlaşılabilir bir şekilde söylemektedirler. Tercümanların mikrofonlara söyledikleri ise aynı anda dinleyicilerin kulaklıklarına gitmektedir. Çok uluslu yıllık genel kurullar gibi yüksek seviyeli uluslararası toplantılarda simultane tercüme sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tercümanların kullanıldığı olaylara gösterilebilecek en iyi örnek Birleşmiş Milletler konferanslarıdır.

Simultane tercüme, uzun yıllara dayanan tecrübe ve uzmanlığa ihtiyaç duyan oldukça vasıflı bir iştir. Simultane tercüme gerektiren etkinlikler, dikkatli planlama ve uzman ekipmanlara ihtiyaç duyar. Tercümanlar gelmeden mekanı kurmak ve hazır hale getirmek için profesyonel görsel-işitsel uzmanlar ve yazılımcılar gerekmektedir. Simultane çeviri düzenlemek için bilinmesi gerekenler bazı şeyler vardır. Bunlara; kaç tane dil çifti talep edileceği, mekanın düzeni, genel adres sistemine ihtiyaç olup olmadığı, kaç tane mikrofona ihtiyaç olduğu gibi şeyler örnek olarak verilebilir. Simultane tercüme olayının diğer bazı çeviri türlerine göre belirli bazı avantajları da vardır. Simultane tercüme olayında, konuşma ve çevirme, toplantı saatini işgal etmez. Ayrıca diğer çeviri türlerinden farklı olarak simultane tercüme aynı anda birden çok dilde çeviri yapabilmek için elektronik ve yazılımsal ekipmanlar kullanabilmektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir