Blog

  • Home
  • Media

Uzun Ömürlü Batarya için Tavsiyeler

Uzun Ömürlü Batarya için Tavsiyeler

1.Telefonunuz %100 şarj olduğunda uzun süre bekletmeyin.

Genel olarak akıllı telefonların %100 şarj olduktan sonra otomatik olarak şarjın kesildiğine ve telefona bir zararı olmadığına inanılmaktadır. Ancak durum tam olarak öyle değildir, az da olsa etkisi vardır. Telefonunuz şarjdayken uçak modunda bile olsa bataryada azalma olacaktır.

2.Bataryayı tamamen bitirmekten ve deşarj yapmaktan kaçının.

Telefonun şarjını sıfırlayıp bataryayı dinlendirmek eski model telefonlar için geçerliydi. Bataryanızı dinlendirmek istiyorsanız %40 şarj oldukça idealdir.

Telefonunuzu şarja takmak için bataryanın sıfırlanmasını beklemeyin.

3.Telefonunuz şarjdayken yumuşak yüzeye koymaktan kaçının.

Akıllı telefonlarınızı şarja taktığınızda koltuk, kanepe, bez gibi yumuşak alanlardan ziyade sert düzeylerde olmasına özen gösterin.

4.Telefonu şarja takmadan önce arka planda çalışan uygulamaları kapatın.

Akıllı telefonlarınızı şarja etmeden önce arka planda çalışan uygulamaları kapatarak şarj olma süresini kısaltabilirsiniz. Aynı zamanda bataryanızın ısınmasını engellermiş olursunuz.

5.Telefonunuzu oynadıktan hemen sonra veya çok sıcakken şarja takmaktan kaçının.

Akıllı telefonunuz sık kullanımdan dolayı veya oyun oynadığınızda dolayı çok ısınmışsa soğumasını bekledikten sonra şarja takın.  Aksi takdir de ısınan bataryanın daha çok ısınmasına neden olursunuz. Buda bataryanıza zarar verir.

6.Orijinal olmayan kalitesiz şarj aletlerini kullanmayın.

Piyasa değerine göre çok ucuza satılan adı duyulmamış marka şarj aletlerinden kaçının. Telefonunuzu hızlı şarj etmesi gibi durumlar kalitesiz şarj aleti kullanımını cezbetmemelidir. Aksi halde bataryanızın bozulmasına neden olabilir.

7.Kopuk veya hasarlı USB kablosu ile şarj etmekten kaçının.

Eğer şarj aletinizin baş kısmında kopma zarar görme gibi bir durum varsa bantlama işlemi ile kullanmaya devam etmeyin. Bu durum bataryaya zarar vermesini engellemez. Şarj aleti almaktan kaçınırken telefonunuzdan olmayın.

8.Telefonunuz şarj olurken, telefonunuzla oynamayın.

Telefonunuz şarj olurken yeterince yorulduğundan dolayı artı olarak telefonla oynamak daha fazla ısınmasına ve daha fazla enerji harcamasına neden olur. Bu durumda telefonunuzun bataryasını yorar. Gerekli olmadığı sürece telefon şarj olurken müdahale etmeyin.

9.Telefonunuzu kullanmayacaksanız şarj ederken telefonu tamamen kapatın.

Genel olarak telefonların şarj olurken uçak moduna alınarak daha hızlı şarj edilmesi önerilir. Eğer telefonunuzu kullanmayacaksanız uçak moduna almak yerine telefonunuzu kapatarak hem hızlı şarj olmasını hemde daha az ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir