Blog

  • Home
  • New

Gömülü Yazılım Nedir? Uygulama Alanları Nelerdir?

Gömülü Yazılım Nedir? Uygulama Alanları Nelerdir?

Gömülü Yazılım Nedir? Uygulama Alanları Nelerdir?

Gömülü yazılım; büyük bir sistem içerisinde, gerçek zamanlı işlem kısıtlamaları ile belirli kontrol fonksiyonları için tasarlanan sistemlerdir. Genellikle tam donanımlı bir cihazın parçasıdır. Ancak bu sistemler, genel amaçlı bilgisayarlardan farklıdır. Çünkü genel amaçlı bilgisayarlar istenilen ihtiyaca cevap verir. Fakat gömülü yazılımlar, özel tanımlanmış görev ve fonksiyonları yerine getirmek için tasarlanmışlardır.

Gömülü yazılımlar, yaygın olarak kullandığımız pek çok cihazı kontrol ederler. Bu cihazlara örnek olarak; mikrodalga fırın, video kaydediciler, buzdolabı ve çamaşır makineleri verilebilir. Bunların dışında savunma sistemlerinde ve araba, uçakların elektronik sistemlerde de yaygın olarak kullanılırlar.

Günümüzde kullanılan genel amaçlı bilgisayarlar, istenilen yazılımı çalıştırabilirler. Ancak gömülü yazılımlar, Firmware olarak adlandırılan ve belli bir görevi yerine getirmek için tasarlanmış sistemlerdir.

Gömülü Yazılımların Kullanım Alanları Nerelerdir?

Gömülü yazılımlar başlangıçta, kritik ve büyük iş uygulamaları için tasarlanıyorlardı. Örneğin; Enerji üretimi, Hava trafik kontrolü, roket ve uyduların kontrolü gibi alanlarda kullanılan gömülü yazılımlar, günümüzde hayatın her alanına girmiş durumdadırlar.  Radyolar, ev aletleri, ses ve görüntü sistemleri ve akla gelebilecek her türlü cihazda, gömülü yazılımlar kullanılmaktadır.

Gömülü Sistem Programlama

Gömülü sistem programlama, masaüstü bilgisayarlar için geliştirilen programlardan faklıdır. Bu iki sistem arasındaki başlıca farklar ise şunlardır:

Gömülü cihazlar sınırlı donanım kaynaklarına sahiptir. Örneğin; sınırlı ROM kapasitesi, Sınırlı RAM boyutu, ,sınırlı yığın alanı, düşük işlemci gücü gibi.

Gömülü sistemler ile bilgisayarda kullanılan bileşenler arasında farklar bulunmaktadır.

Gömülü sistemlerde daha küçük ve daha az enerji harcayan bileşenler kullanılmaktadır.

Bu programlamada dikkat çeken önemli özellikler, yazılan kodun büyüklüğü ve hızıdır.  Kodun hızı zamanlama kısıtlamaları ve işlemci gücü ile yönetilirken;  yazılan programın boyutu, kullanılan programlama diline ve mevcut program hafızasına bağlıdır. Gömülü sistem kullanan bir cihazda, gömülü sistem yazılımı minimum zamanda maksimum iş elde edip aynı zamanda sistem kaynaklarını verimli kullanmaktadır.

Firmamız gömülü yazılım alanında faaliyet göstermekte olup siz değerli müşterilerimize özel çözümler sunmaktadır. Kendi ürettiğiniz elektronik cihazlar için gömülü yazılım ihtiyaçlarınızda bir çözüm ortağı olarak her zaman yanınızdayız.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.